TEKİRDAĞBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi
Tekirdağ Bir Değerini Kaybetti
Tekirdağ Bir Değerini Kaybetti

86 yıllık tarihi boyunca ismi Tekirdağ ile özdeşleşen, uluslararası bir marka haline gelen, işçiler ve üzüm yetiştiricilerine istihdam sağlayan Tekirdağ İçki Fabrikası, Manisa Akhisar'a taşındı.

Fransız şarap uzmanı M. Emile Bouffart'ın hazırladığı üzerine 1931 yılında kurulan Tekirdağ İçki Fabrikası, yıllar içerisinde yapılan yeni yatırımlar ve üretilen ürünlerin çeşitliliği ile Avrupa'nın sayılı tesisleri arasına girdi. 2003 yılına gelindiğinde Tekel'in alkollü içecekler bölümüyle ilgili ihaleyi Mey İçki firması satın aldı. Daha sonra bu şirket, yabancı sermayeli şirketlere satıldı ve iki kez el değiştirdi. Mey İçki'yi satın alan İngiltere merkezli dev, Diyarbakır ve Çanakkale'deki tesisleri kapatmasının ardından Tekirdağ'daki içki fabrikasında üretim faaliyetlerine son verdi. Son bir yılda tesis aşamalı olarak boşaltıldı ve üretim Manisa Akhisar'a kaydırıldı. Böylece 1 Eylül 1931 yılında faaliyete geçirilen Tekirdağ İçki Fabrikası, 14.08.2017 günü kapandı.

Tekirdağ ile özdeşleşen ve şehrin ismiyle marka haline gelen ürünlerin üretildiği, işçiler ve yetiştiricilere istihdam sağlayan fabrikanın kapanması, mavi gözlü kentte burukluk yarattı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak'ın yaşamında, içki fabrikasının özel bir yeri var. Genç bir mühendis olarak işe başladığı Fabrika'da; Laboratuvar ve Şarap Üretim Amirliği, Rakı Üretim, İşletme Şefliği, Uzmanlık, Müdür Yardımcılığı ve son olarak Tekirdağ İçki Fabrikası Müdürlüğü yapan Başkan Kadir Albayrak, Tekirdağ rakısının mucidi olarak biliniyor. Söz konusu fabrikanın taşınmasının Tekirdağ için büyük bir kayıp olduğunu belirten Başkan Albayrak, "Tekirdağ İçki Fabrikası 86 yıllık tarihi boyunca vatandaşlarımıza istihdam sağlanması, ilimizin tanıtımı ve bağcılığın geliştirilmesi konusunda büyük faydaları olmuştur. Böylesine büyük bir fabrikayı, zor koşullarda büyütmek, geliştirmek ve marka haline getirmek çok zor bir süreçti. Yüksek kâr elde eden fabrikanın özelleştirilmesine üzülmüştüm. Fabrikanın üretim faaliyetlerine son vermesi beni daha da üzdü. Çünkü o fabrikada çok büyük emeklerimiz var. Tekirdağ'da böyle bir tesisin eksikliği derinden hissedilecek. Boşaltılan alanın en iyi şekilde değerlendirilmesini diliyorum. İnanıyorum ki, üretken ve çalışkan yurttaşlarımızın yaşadıkları Tekirdağ, geçmişte olduğu gibi bundan sonra da ülkemize yeni değerler kazandırmaya devam edecektir. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak halkımızdan aldığımız destekle, 11 ilçe arasında ayrım gözetmeksizin hizmet vermeye ve yeni projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz," dedi.