TEKİRDAĞBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi
Başkan Albayrak Tekirdağ Macaristan Dostluk Derneği'nin Etkinliğine Katıldı
11/01/2019 22:14:30
Başkan Albayrak Tekirdağ Macaristan Dostluk Derneği'nin Etkinliğine Katıldı

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Macaristan Dostluk Derneği tarafından düzenlenen yeni yıl yemeğine katıldı.

Süleymanpaşa İlçesindeki Ramada Otel'de düzenlenen etkinlikte Başkan Kadir Albayrak'ın yanı sıra;  Macaristan İstanbul Başkonsolosu Balazs Hendrıch, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe ve Tekirdağ Macaristan Dostluk Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Av. Güneş Gürseler de yer aldı.

"TEKİRDAĞ'IN TÜRKİYE MACARİSTAN ARASINDA ÖNEMLİ BİR YERİ VAR"

Davetlilerin Macaristan ve Tekirdağ'a ait eski fotoğraflardan oluşan fotoğraf sergisi ile başlayan gece Av. Güneş Gürseler ve Başkan Kadir Albayrak'ın yaptıkları konuşmalar ile devam etti. Başkan  Albayrak konuşmasında "Yeni umutlar ve yeni hedeflerle girdiğimiz 2019 yılının Macaristan Parlamentosu'nun aldığı karar ile Rakoczi Yılı ilan edilmesini Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz. Tekirdağ'ın, Türkiye ve Macaristan arasındaki tarihsel ve kültürel ilişkilerde çok özel bir yeri var. Rakoczi Yılı dolayısıyla düzenlenecek etkinliklerde Tekirdağ önemli bir merkez olacaktır. Macar Sokağı'nın bulunduğu alanda Miras Atölyesi 1 Projesi ile belediyemiz tarafından bir dizi restorasyon çalışmasına başlanmıştır. Bu evlerden günümüzde 319 ada 13-14 parsellerde bulunan Prens II. Ferenc Rakoczi generallerinden Kont Simon Forgach'ın evidir. Öncesinde vatandaş mülkiyetinde bulunan yapı, Büyükşehir Belediyemiz tarafından kamulaştırılmış, temel kazı çalışmaları yapılmış, projeleri hazırlatılmıştır. Projemiz kapsamında restorasyonuna başlanacak olan yapı Macar Kültür Enstitüsü fonksiyonunda hizmete açılacaktır. Yine aynı sokakta yer alan diğer ev ise; günümüzde 318 ada 10 parselde bulunan Prens II. Ferenc Rakoczi generallerinden Kont Mihaly Csaky'nin evidir. 1722 yılından itibaren Tekirdağ'da yaşamaya başlayan Csaky 1757 yılında Tekirdağ'da hayatını kaybetmiştir. Czaky Bey'in Evi, yine projemiz kapsamında kamulaştırılmış, projeleri hazırlatılmış ve restorasyon çalışmaları devam etmektedir. Restorasyonu tamamlandıktan sonra bu ev Anı Evi olarak düzenlenip, şehrin kültür ve turizmine katkı sağlayacaktır. 2019 yılının Rakoczi Yılı ilan etmiş olması, Macar Kültür Günleri'ni daha geniş kapsamlı olarak düzenlememiz ve aynı zamanda Türk ? Macar dostluğunu geliştirip güçlendirmeye yönelik daha pek çok önemli faaliyeti gerçekleştirmemiz için büyük bir fırsattır. Türk ? Macar dostluğunun güçlendirilmesine yönelik çalışmalar yapan Macaristan Tekirdağ Fahri Konsolosu Erdoğan Erken ve Tekirdağ Macar Dostluk Derneği Başkanı Av. Güneş Gürseler'e ve ayrıca bugün burada bir araya gelmemizi sağlayan organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. 2019 yılını Rakoczi Yılı ilan Macaristan Parlamentosu'nu da kutluyor ve yeni umutlarla girdiğimiz bu yılın Türk ? Macar dostluğunun daha da güçlendiği bir yıl olmasını diliyorum." dedi.

 Tekirdağ Macaristan Dostluğu adına düzenlenen yeni yıl yemeği konuşmaların ardından müzik dinletisi ile son buldu.

Güncel Haberler
BİZE ULAŞIN
ALO 153
TEKİM - BÜYÜKŞEHİR
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak Alo 153 hattıyla ya da iletişim butonuna tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.