TEKİRDAĞBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi
Buğdayın Atası Olarak Bilinen Siyez Buğdayını Yaygınlaştırma Çalışmaları Muratlı'dan Başladı
26/06/2020 16:30:47
Buğdayın Atası Olarak Bilinen Siyez Buğdayını Yaygınlaştırma Çalışmaları Muratlı'dan Başladı

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, 10 bin yıllık bir geçmişe sahip olan ve buğdayın atası olarak bilinen Siyez Buğdayını yaygınlaştırma çalışmalarına Muratlı İlçesi'nden başladı.

Büyükşehir Belediyesince Kastamonu ilinden temin edilen ve Muratlı İlçesi Ziraat Odası Başkanlığı kontrolünde demonstrasyon amaçlı olarak 3 ayrı mahallede 4 çiftçinin tarlasında ekilen Siyez buğdaylarının hasat öncesi tarla kontrolleri, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi teknik personelleri tarafından yapıldı.

İnsanoğlunun beslenmesinde oldukça büyük öneme sahip olan siyez buğdayı, Besleyici değeri ve protein içeriğinin yüksek olması dolayısıyla, Dünyanın değişik ülkelerinde en önemli temel gıda maddesi olarak kullanılmaktadır.

10 Bin Yıllık bir geçmişe sahip olan ve buğdayın atası olarak bilinen siyez buğdayının bölgemizde yaygınlaştırılması çalışmalarına başladıklarını belirten Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, "Siyez buğdayını bölgemizde yaygınlaştırmak için çalışmalarımız devam edecek. Başlangıç aşamasında Muratlı Ziraat Odası Başkanlığımızın talepleri doğrultusunda getirdiğimiz Siyez Buğdayının İlimize ve bölgemize hayırlı olmasını, bu vesileyle de çiftçilerimizin ve üreticilerimizin bol bereketli bir hasat yılı geçirmelerini diliyorum" dedi.

Güncel Haberler
BİZE ULAŞIN
ALO 153
TEKİM - BÜYÜKŞEHİR
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak Alo 153 hattıyla ya da iletişim butonuna tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.