11 22 33 44 55 66 77 88 99 1010 1111 1212 1313 1414

3 İlçe 10 Mahalle'ye Büyük Dokunuş

Kırsal Turizm Gezi Başvuru Formu
Kırsal Turizm Gezilecek Yerler

Kent yaşamının gürültüsü, yaşanan kaos ortamları, günlük yaşamın tek düzeliği ya da yoğunluğu gibi haller insanları biraz da geçmişe duyulan özlemler tatil için kırsal kesimi, köyleri daha cazip hale getirmektedir. Kır yaşamının sadeliği, sıcak ilişkilerin yarattığı samimi ve yalın ortamın yanında tarihin derinliklerinden gelen yeme içme kültürü, yeşil ve mavi ile iç içe olma arzusu kırsal turizmin gelişmesine neden olmaktadır. Tarihi ve kültürel çok sayıda değerlere sahip olan ilimiz ise İstanbul’a yakınlığı, toprak ve topagrafik yapısı, iklim ve ekolojik özelliklerinin de sağladığı avantajlarla çok önemli bir kırsal turizm destinasyonu konumundadır. Tarımsal aktivitelerin çokluğu ve hala çok sayıda tarımsal ürünün üretildiği ilimizin kırsal turizm potansiyeli oldukça yüksektir.


Vizyonu gereği kırsal kesim nüfusunun gelir kaynaklarını çeşitlendirerek arttırma çabasında olan Büyükşehir Belediyemiz; ilimizin sahip olduğu bu değerleri daha bilinir hale getirilmesi suretiyle kırsal turizmin geliştirilmesi için bir dizi çalışmalar gerçekleştirmektedir.


Belediyemiz turizm sektöründeki gelişmeleri de göz önüne alarak proje alanı olarak; Şarköy ilçesinin Uçmakdere, Gaziköy, Hoşköy, Kirazlı, Malkara ilçesinin Elmalı, Sarıpolat, Yaylagöne, Saray ilçesinin ise Bahçeköy, Safaalan ve Güngörmez mahallelerini belirlemiştir.


Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığımız, iki yıldır ülkemizdeki kırsal turizmde yaşanan gelişmeleri göstermek üzere proje sahası mahallerimizden büyük çoğunluğunu kadınların oluşturduğu yaklaşık 30 kişilik bir grubu Çanakkale Ayvacık’tan başlayan Küçükkuyu’yu, Şirince’yi, Seferihisar’ı da içine alan ve Aydın’ın köylerinde son bulan bir kültür/farkındalık gezisi düzenlenmiştir. Bu uzun rotalı gezide, hemşerilerimiz kırsal turizmi mahallinde doğrudan gözlemlemiş ve yapılan yüz yüze görüşmeler yoluyla birçok bilgiyi birinci ağızdan öğrenme fırsatı bulmuştur.


Proje sahası mahallelerimize karşılıksız olarak Pazar stantları dağıtılmış ve köy pazarları kurulmaya başlanmıştır. Gerek doğayla iç içe olma arzusu gerekse köy ürünlerinin cazibesi şehirde yaşayanların büyük ilgisini çekmiş, pazarlara rağbeti arttırmıştır.


5 mahallemizin genel tuvaletleri yenilenmiştir. 2015 yılından itibaren akademik kadrolarla birlikte girişimcilik, gastronomi, köy/ev pansiyonculuğu üzerine eğitimler verilmiştir. Proje sahası iki mahallemize KOSGEB eğitimleri verilmiş olup bu eğitimler sonunda bazı kadın hemşerilerimiz girişimlerde bulunmaktadır.


Köylerimizin (mahallelerimizin) oluşturulan görsellerinden tanıtım kitapçıkları, broşürleri hazırlanmış, Belediye Başkanlığı sitesinde web sayfası oluşturulmuştur. Sabit Pazar standları ve oturma gruplarının yapımı ise sürdürülmektedir.


Proje kapsamında mahallerde kurulan Yöresel Ürünler Tanıtım Evlerinin kullanım hakkı mahalle sakinlerine verilmiştir.


Uzun yıllar sürecek ve Büyükşehir Belediyemiz tarafından finansa edilecek olan bu proje ile giderek hızla yaygın hale gelen kırsal turizm hareketinden ve özellikle de komşumuz İstanbul pazarından olabildiğince yüksek bir pay almak amaçlanmaktadır.


İnek ya da keçi sağılması, salça yapılması, turşu kurulması, tarhana hazırlanması, pekmez kaynatılması, orak biçilmesi gibi etkinliklere katılım ortamı yaratılarak bütün tarımsal üretim faaliyetlerinin görülüp tecrübe edilmesi sağlanmaya çalışılmaktadır.


Gelen ziyaretçilerin piknik yapmalarına ortam hazırlanacak, bisiklet binecekleri, yürüyüş yapacakları alanlar yaratılacak günün sonunda ise buralarda üretilen tarımsal üretim kökenli gıda maddelerinin örneğin; ev yapımı şarap, keçi peyniri, kesme, yumurta, kuskus, tarhana vs. satın alma imkanı yaratılacaktır. Böylece bölgede hem ciddi ölçülerde bir ekonomik canlılık kazandırılırken hem de gelen misafirlere doğayla iç içe olma ve huzurla evlerine dönme fırsatı sağlanacaktır.