11 22 33 44 55 66 77 88 99 1010 1111

Karadeniz Havzası Binalarda Enerji Verimliliği Planı BSBEEP Projesi

Eklenme Tarihi: 17/03/2016 10:40:36
Proje Kategorisi : Diğer
İlçe : Süleymanpaşa
Karadeniz Havzası Binalarda Enerji Verimliliği Planı BSBEEP Projesi

Türkiye ile Avrupa Birliği arasında mali işbirliğine yönelik olarak geliştirilen Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı - IPA'nın (Instrument for Pre Accession) Sınır Ötesi İşbirliği Bileşeni kapsamında Karadeniz Havzasında yer alan ülkelerde daha güçlü ve sürdürülebilir kalkınma sağlanmasına yönelik güçlü bölgesel işbirlikleri ve ortaklıklar kurulması amacıyla Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği programı geliştirilmiştir.

Karadeniz Havzasında uygulanan çok taraflı işbirliği programında Türkiye'nin yanı sıra Bulgaristan, Ermenistan, Gürcistan, Moldova, Romanya, Ukrayna ve Yunanistan olmak üzere 7 katılımcı ülke daha yer almaktadır.

Programın Uluslararası Yönetim Makamı, Romanya Bölgesel Kalkınma ve Turizm Bakanlığı olup; programın Türkiye ayağında Ulusal Otorite olarak Avrupa Birliği Bakanlığı, Sözleşme Makamı olaraksa Merkez Finans ve İhale Birimi yer almaktadır.

Söz konusu Programa Avrupa Birliği bütçesinden sağlanan yardım Türkiye için Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı - IPA (Instrument for Pre Accession) fonlarıyla temin edilirken, diğer 7 ülke içinse Avrupa Komşuluk ve Ortaklık Aracı - ENPI (European Neighborhood and Partnership Instrument) tahsisatı aracılığıyla aktarılmaktadır.

Proje Lokasyonu