TEKİRDAĞBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi
BALKAN ŞEHİRLERİ ZİRVESİ SONA ERDİ
30/11/2021 16:24:42
BALKAN ŞEHİRLERİ ZİRVESİ SONA ERDİ

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde gerçekleşen Balkan Şehirleri Zirvesinin kapanış törenine katıldı.

İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen ve iki gün süren B40 Balkan Şehirleri Ağı Zirvesi başlangıç buluşması, katılımcı Belediye Başkanları ve belediye temsilcilerince nihai hale getirilmesi ve deklarasyon metninin okunması ile son buldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından okunan metinde "İstanbul Zirvesiyle yukarıdaki ortak değerler ışığında oluşturduğumuz B40-Balkan Şehirleri Ağı çatısı altında; Bu ağ çerçevesinde beraber çalışarak şehirlerimiz arasındaki diyalogu güçlendirmeyi, Ekonomi, kültür ve inovasyon alanlarında iş birliği kurmayı, İklim değişikliğinin etkilerini tersine çevirmeye ve bölgemizdeki yerel demokrasi ile iyi komşuluk ilişkilerini güçlendirmeye odaklanan yeni işbirliği alanlarını geliştirmeyi, Yerel ve bölgesel düzeyde karşılaşılan zorlukları, çözüm yollarını ve iyi uygulamaları taraflarla paylaşarak ortak platformlarda mütekabiliyet ve diyalog çerçevesinde değerlendirmeyi, tüm seviyelerde karar alıcılara yönelik tavsiye geliştirilme süreçlerine katkı sunmayı,  Ağ üyelerince belirlenecek yıllık öncelikler çerçevesinde platform toplantılarının planlanması ve toplantı gündemlerinin belirlenmesine katkı sağlayarak, toplantılara Başkan ve teknik personel ile katılmayı, düzenlenecek toplantılara ev sahipliği yapmayı ve katılmayı, ağ sekretaryasına destek sunmayı beyan ediyoruz." İfadelerine yer verildi. Deklarasyon metni, aralarında Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak'ın da yer aldığı 11 ülkeden 24 belediye başkanı tarafından imzalandı.

Balkan Şehirleri Zirvesi'nin son derece faydalı ve verimli geçtiğini belirten Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, "İstanbul Büyükşehir Belediyemizin ev sahipliğinde 24 Balkan Belediyesinin yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirilen Balkan Şehirleri Zirvesi'ne katılım sağladık. Güçlü sanayisi, tarım ve hayvancılığı, gelişmiş ulaşım ağı, lojistik yatırımları, üniversitesi ve turizmi ile gelişen ve büyüyen mavi gözlü kentimizi tanıttık. Balkan Şehirlerimizin değerli başkanları ile işbirliği ve diyaloğun geliştirilmesi yönünde görüş birliğine vardık. Bölgesel ve küresel düzeyde ortak çözümler üretmek üzere beraber çalışma noktasında mutabakat sağladık." dedi.

Balkan Şehirleri Zirvesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile aralarında Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak'ın da bulunduğu konuk belediye başkanlarının aile fotoğrafı çekimiyle son buldu. 

Güncel Haberler
BİZE ULAŞIN
ALO 153
TEKİM - BÜYÜKŞEHİR
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak Alo 153 hattıyla ya da iletişim butonuna tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.