TEKİRDAĞBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YAHYA KEMAL BEYATLI'YI ANMA MESAJI
02/12/2021 09:58:32
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YAHYA KEMAL BEYATLI'YI ANMA MESAJI

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Yahya Kemal Beyatlı'nın doğumunun 137. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Kadir Albayrak, mesajında şu ifadelere yer verdi:

Şiirleriyle yüreklerimizde hoş bir sadâ bırakan Yahya Kemal Beyatlı, Türk Edebiyat Tarihine geçmiş önemli şairlerden biridir.

Divan Edebiyatı ile modern şiir arasında köprü olan çok değerli şiirler kaleme alan Yahya Kemal Beyatlı, şair kimliğinin yanı sıra yaşadığı döneme damgasını vuran önemli bir fikir insanıdır. Ulusal basında yayımladığı makalelerle Milli Mücadeleye destek veren Yahya Kemal Beyatlı, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'e yol arkadaşı olmuş ve Cumhuriyet'i kuran kadroda yer almıştır. İspanya, Portekiz ve Pakistan Büyükelçiliği görevlerinde bulunan Yahya Kemal Beyatlı, TBMM'nin 5. ve 6. dönemlerinde Tekirdağ Milletvekilliği yapmıştır.

"Yol Düşüncesi" adlı ünlü şiirinde "Vatan şehirleri karşımda, her saat, bir bir / Fetihler ufku Tekirdağ ve sevdiğim İzmir" mısralarına yer veren Yahya Kemal Beyatlı, Üç Kemaller Diyarı Tekirdağ'ımızın Vatan ve Hürriyet Şairi Namık Kemal ile Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ten sonraki 3. Kemal'idir.

Tarihimize, kültürümüze, edebiyatımıza ve kent kimliğimize verdiğimizin önemin bir ifadesi olarak Yahya Kemal Beyatlı'nın hatırasını yaşatmaya devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle edebiyatımızın güçlü kalemi ve Eski Tekirdağ Milletvekilimiz Yahya Kemal Beyatlı'yı, doğumunun 137. yıl dönümünde rahmet ve saygıyla anıyorum.

Kadir ALBAYRAK

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı

Güncel Haberler
BİZE ULAŞIN
ALO 153
TEKİM - BÜYÜKŞEHİR
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak Alo 153 hattıyla ya da iletişim butonuna tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.