TEKİRDAĞBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi
BÜYÜKŞEHİR, İL GENELİNDE KÖPRÜ YENİLEME ÇALIŞMALARINA BAŞLADI
12/09/2023 09:41:41
BÜYÜKŞEHİR, İL GENELİNDE KÖPRÜ YENİLEME ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

Tekirdağ’da dev yatırımlarla ilkleri başaran ve önemli projeleri hayata geçiren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, il genelinde trafik yoğunluğuna uygun olmayan ve yük taşıma kapasiteleri yetersiz olan köprüleri yenilemek için harekete geçti.

Köprü yenileme çalışmaları kapsamında ilk etapta Ergene İlçesi, Çırakbayırı Köprüsü, Çorlu Devlet Demir Yolları Köprüsü ve Süleymanpaşa İlçesi, Ormanlı Köyü Yolu köprülerinin projeleri çizilecek. Bu köprülerin yapısal sistemlerinin güncel şartnamelerdeki deprem yükleri ve düşey yükleri taşıma kapasiteleri bakımından yetersiz olmaları, mevcut trafik yoğunluğuna uygun olmamaları nedeniyle, gerek trafik akışını rahatlatmak, gerekse güncel şartnamelerdeki deprem yüklerine uygun olarak vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla resmi onayları ile birlikte projelendirilmesi, metraj ve keşif işlemlerinin yapılması planlandı.

İLK ETAPTA 3 KÖPRÜDE YENİLEME ÇALIŞMASI YAPILACAK

Bu kapsamda proje çalışmaları devam etmekte olup ilk etapta, Ergene Çırak Bayırı Köprüsü Kazık Temel Sistemi üzerine 90 metre 3 açıklıklı, Çorlu Devlet Demir Yolları Köprüsü Kazık Temel Sistemi üzerine 40 metre tek açıklıklı ve Ormanlı Köyü Yolu Köprüsü 14 metre tek açıklıklı olarak planlandı. Projelerin Devlet Su İşleri (DSİ) Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) vb. kurumlardan onay ve izinleri alınıp proje çalışmaları tamamlandıktan sonra yapım ihalesi için gerekli çalışmalara başlanacak.

BAŞKAN ALBAYRAK: “KÖPRÜLERİN YAPIM İŞLERİNİ 2024 YILI BÜTÇE YATIRIM PROGRAMINA ALDIK”

İl genelinde trafik yoğunluğuna uygun olmayan ve yük taşıma kapasiteleri yetersiz olan köprüleri yenilemek için harekete geçtiklerini belirten Başkan Albayrak, “Köprü yenileme çalışmaları kapsamında ilk etapta Ergene İlçesi, Çırakbayırı Köprüsü, Çorlu Devlet Demir Yolları Köprüsü ve Süleymanpaşa İlçesi, Ormanlı Köyü Yolu köprüleri ile ilgili proje çalışmalarına başlandı. Güncel şartnamelerdeki deprem yüklerine uygun olarak vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla yetersiz durumda bulunan köprülerimizi yenileyeceğiz. Proje çalışmaları tamamlandıktan sonra yapım çalışmalarına geçeceğiz. Köprülerin yapım işlerini 2024 yılı bütçe yatırım programına aldık. Yenilenecek olan köprülerin şimdiden tüm halkımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Güncel Haberler
BİZE ULAŞIN
ALO 153
TEKİM - BÜYÜKŞEHİR
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak Alo 153 hattıyla ya da iletişim butonuna tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.