TEKİRDAĞBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi
Sokak Hayvanları

Karacakılavuz Bakım Merkezi Projesinin Yapılmasındaki Amaç Nedir ?

Sahipsiz ve güçten düşmüş sokak hayvanları için iyileştirme merkezi ve geçici bakımevi açılması ve zoonoz hastalıklarla mücadele etmektir.

Projede Yer Alacak Birimler

• Hayvan Hastanesi, Sivil Toplum Merkezi, Kafeterya, İdari Bina, Bakımevi Hizmet Binası, Felçli Köpekler Rehabilitasyon, Hayvan Barınağı, Yavru Köpek Barınağı, Midilli Ünitesi, Veteriner İstasyonu, Soğuk Hava Merkez Mama Deposu, Mama Hazırlama Deposu, Terrier Cinsi Köpek Barınağı, Yetişkin Köpek Barınağı, Yavru Köpek Barınağı, Felçli Köpek Barınağı.

Projenin Aşamaları

2015 Yılı

2015 yılı itibariyle İlimiz genelinde sokak hayvanları konusunda yapılan çalışmalarda koordinasyonun sağlanması ve ortak stratejinin belirlenmesi, tüm ilçe ve büyükşehir belediye başkanlıklarına ait görevlerin netleştirilmesi için il orman ve su işleri müdürlüğü, il gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğü, veteriner hekimler odası, tüm ilçe belediyeleri başkan yardımcıları ve veteriner hekimlerinin katıldığı bir çalıştay yapıldı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı bünyesinde sahipli sahipsiz kent hayvanları hakkında kurulacak olan kent hayvanları yerel idari komisyonu kuruldu ve çalışmalarına başladı. Çalışmalar sonucunda Türkiye’de bir ilk olarak sahipli/sahipsiz hayvanlar yönetmeliği kabul edildi.

2015 yılı içeresinde Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Projemiz kapsamında yürütülen kamulaştırma işlemlerimiz ilgili dairelerimizin takibinde devam ettirildi.

2016 Yılı

Sahipsiz Sokak Hayvanları Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi için Karacakılavuz Mahallesinde bulunan 7837 parsel seçilmiştir. 2016 yılı içerisinde Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı ve Emlak İstimlak Daire Başkanlığı ile Hali Hazır, Plan Kote, Yol ve Kotları, Yerleşim Planı yapılması ve yapılacak olan arazinin kamulaştırma işlemleri devam ettirildi.

2017-2018 Yılı

Karacakılavuz Mahallesi 7837 parselde yapılması planlanan Sokak Hayvanları Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi için kamulaştırma işlemi tamamlanmış ve 10.04.2017 tarihinde Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi adına tescillenmiştir. Ayrıca 2017 yılı itibariyle arazinin deprem risk raporu oluşturulmuş. 2018 yılı imar planı ve etüt proje çalışmaları oluşturulmuş. Proje İhale aşamasında olup İdaremiz tarafından belirlenen süreçte İhale işlemleri başlayacaktır.

Sokak Hayvanlarına Yapılan Mama Desteği

Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü olarak Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki ilçe belediyelerinde bulunan sokak hayvanlarının beslenmesi çalışmaları; kapsamında

2016 yılı içerisinde 1. etapta 7,5 ton 2. etapta 15 ton,

2017 yılında 12 ton,

2018 yılında

2019 yılında da temin edilecek ve ihtiyaç sahibi sokak hayvanlarına verilecektir.

BİZE ULAŞIN
ALO 153
TEKİM - BÜYÜKŞEHİR
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak Alo 153 hattıyla ya da iletişim butonuna tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.