TEKİRDAĞBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi
İŞTE BÜYÜKŞEHİR'İN BAYRAMDAKİ HİZMET BİLANÇOSU
25/06/2024 16:40:38
İŞTE BÜYÜKŞEHİR'İN BAYRAMDAKİ HİZMET BİLANÇOSU

9 günlük bayram tatili boyunca nüfusunun üç katına yaklaşan ziyaretçiyi ağırlayan Tekirdağ’da, mesai kavramı gözetmeden 7/24 esasına göre çalışan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, tüm birimleri ile birlikte hizmet kapasitesini 3 katına çıkararak, halkımızın huzurlu ve sorunsuz bir bayram tatili geçirmesini sağladı. Tatil süresince nüfusu 4,5 milyona çıkan Tekirdağ’da içme suyu, temizlik ve ulaşım hizmetleri, oluşan ihtiyaçlar ölçüsünde artırıldı.

 

ÇAĞRI MERKEZİ 3.851 ÇAĞRIYA CEVAP VERDİ

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ALO 153 Çağrı merkezi, bayram tatili süresince telefon başında vatandaşlardan gelen istek ve şikâyetleri dinleyerek çözüme ulaştırılması noktasında önemli bir görevi yerine getirdi. Çağrı merkezi, bu süreçte toplam 3.851 çağrıya cevap verdi.

 

KIYI ŞERİDİNDE TOPLAM 1.350 TON ATIK TOPLANDI

Kıyı şeridi boyunca önemli çalışmalara imza atan Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından, tatilin keyfini denize girip serinleyerek çıkarmak isteyen vatandaşların huzuru ve konforu için Marmaraereğlisi’nde 520 ton, Süleymanpaşa’da 440 ton ve Şarköy’de 390 ton olmak üzere toplamda 1.350 ton atık toplandı; sahil ve plajlar tertemiz hale getirildi.

 

İTFAİYE EKİPLERİ ÇEVRE İLLERE DE YARDIMA KOŞTU

Bayram tatili boyunca başta anız yangınları olmak üzere, vatandaşların can ve mal güvenliği için birçok yangına müdahale eden Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri, Çanakkale ve Vize’de meydana gelen orman yangınları başta olmak üzere çevre illere de yardıma koşarak önemli bir görevi yerine getirdi.

 

ZABITA EKİPLERİ 7/24 MESAİDEYDİ

Toplumun huzuru ve güveni için çalışan Zabıta ekipleri, bayram tatili boyunca mesai mefhumu gözetmeksizin görev yaptılar. Vatandaşların alışveriş yaptığı yerlerin denetiminden toplu taşıma araçlarının denetimine kadar her konuda görev başında olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri vatandaşların sorunsuz bir bayram tatili geçirmelerinde önemli bir rol üstlendi.

 

BAYRAM BOYUNCA ÜCRETSİZ ULAŞIM HİZMETİ VERİLDİ

Kurban Bayramı süresince (16-17-18-19 Haziran) TEKULAŞ’a bağlı şehir içi, ilçeler arası ve kırsal mahalle hatlarında vatandaşlara ücretsiz ulaşım hizmeti sunuldu.

16 Haziran günü bayramın birinci gününde Kiraz Festivali'nde, TEKULAŞ'a bağlı araçlar Süleymanpaşa ilçe merkezinde gece yarısı 00.30’a kadar hizmet verdi. Ayrıca Süleymanpaşa’dan, diğer ilçelere gece yarısı 00.30’da ek seferler düzenlenerek vatandaşların ulaşımı kolaylaştırıldı.

Kurban Bayram’ında Yeniçiftlik ile Çorlu arasındaki yoğun yolcu talebinin karşılanması için, TEKULAŞ’a ait araçlar ile Yeniçiftlik ile Çorlu arasında ek ulaşım desteği sağlandı.

 

MALKARA ET KOMBİNA TESİSİ BAYRAMDA TAM KAPASİTE HİZMET VERDİ

Kurban Bayramı süresince Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Malkara Et Kombina tesisinde; 191 adet büyükbaş, 383 adet küçükbaş hayvanın; hijyenik, güvenli ve sağlıklı koşullar altında kesimi gerçekleştirilirken hizmet alan vatandaşların tümü memnuniyetlerini dile getirdiler.

Öte yandan bayram tatilinde çölyak hastaları da unutulmadı ve 275 adet çölyak gıda kolisi dağıtımı yapıldı.

 

MEZARLIKLAR BAYRAMDA VATANDAŞLARIN ZİYARETİNE HAZIRDI

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Mezarlıklar Şube Müdürlüğü ve Park Bahçeler Şube Müdürlüğü tarafından yapılan eşgüdümlü çalışmalar sonucunda Tekirdağ’ın 11 İlçesinde, 372 adet mahallede, 618 adet mezarlıkta, toplamda 6.583 dekar alanda ot biçimi yapılarak vatandaşların rahat ve huzurlu bir şekilde kabir ziyaretlerini gerçekleştirmelerine imkân sunulmuş oldu. Öte yandan vatandaşlara mezarlık ziyaretleri için ücretsiz servis hizmeti de verildi.

 

VEKTÖRLE MÜCADELE BAYRAM BOYUNCA DEVAM ETTİ

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kurban Bayramı dolayısıyla hız verdiği vektörle mücadelede çalışmalarını titizlikle gerçekleştirerek olası sorunları en aza indirip vatandaşların sağlıklı bir Kurban Bayramı geçirmelerini sağladı.

 

TESKİ EKİPLERİ ARTAN SU TÜKETİMİNİ KARŞILAMAK İÇİN ÖZVERİ İLE ÇALIŞTI

Olağan koşullarda Şarköy ilçesinde ortalama su tüketimi saniyede 110 litre iken, bayram süresince bu rakam 215 litreye yükseldi. Marmara Ereğlisi'nde ise normalde ortalama su tüketimi saniyede 170 litre iken, bayram boyunca bu rakam 295 litreye çıktı. Süleymanpaşa ilçesinin Kumbağ Mahallesi’nde ortalama su tüketimi saniyede 21 litre iken, bayram süresince 49 litreye yükseldi. Barbaros Mahallesi’nde ise normalde ortalama su tüketimi saniyede 28 litre iken, bayram süresince 54 litreye kadar çıktı.

Tekirdağ su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (TESKİ), bayram tatili boyunca artan su tüketimini karşılamak için hizmet kapasitesini 3 kat artırdı. Bu kapsamda çoğunluğu kırsal mahalleler olmak üzere toplamda 167 defa su tankerleriyle vatandaşların su ihtiyaçları karşılanmaya çalışıldı. Ekiplerin büyük özveri ile gerçekleştirdiği çalışmalar neticesinde Tekirdağ’da bayram süresince önemli bir su sorunu yaşanmadı.

 

PATİLİ DOSTLAR UNUTULMADI

Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı tatili boyunca patili dostları da yalnız bırakmadı. Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi hizmetlerine tatil boyunca da kesintisiz devam etti. Bakımevi bünyesinde bulunan 169 adet patili misafirin tüm tedavi, rehabilitasyon ve bakım ihtiyaçları karşılandı. Bu süreçte sağlıklarına kavuşan 6 adet patili dost yaşam alanlarına kavuşturuldu. Ayrıca ihbar hattından gelen talepler doğrultusunda 19 bakıma muhtaç patili dost bakımevine alınırken, 14 adet talep ise en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirildi.

 

BAŞKAN YÜCEER: “TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAYRAM YOĞUNLUĞUNDAN ALNININ AKIYLA ÇIKTI”

Kurban bayramı tatili için Tekirdağ’a gelen ziyaretçilerin il nüfusunu 3 kat artırdığını dile getiren Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Candan Yüceer, “Kurban bayramı tatili boyunca Tekirdağ müthiş bir yoğunluk yaşadı. Bu süreçte ilimizi yaklaşık 3 milyon misafirimiz ziyaret etti. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve TESKİ olarak biz de artan su ve temizlik talepleri başta olmak üzere ihtiyaçlara cevap vermek, vatandaşlarımızı mağdur etmemek ve misafirlerimizi Tekirdağ’a yakışır bir şekilde ağırlamak adına hizmet kapasitemizi 3 katına çıkardık. Ekiplerimiz bayram tatili süresince halkımızın huzur ve konforu için mesai mefhumu gözetmeksizin büyük bir özveri ile çalıştılar. Tatil için güzel Tekirdağ’ımızı tercih eden misafirlerimizi şehrimizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyduk. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, bundan sonra da halkımızın yaşamaktan keyif aldığı bir Tekirdağ için gece gündüz çalışmaya devam edecek” dedi.

Güncel Haberler
BİZE ULAŞIN
ALO 153
TEKİM - BÜYÜKŞEHİR
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak Alo 153 hattıyla ya da iletişim butonuna tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.