TEKİRDAĞBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi
Ücretsiz Kablosuz İnternet
16/03/2016 10:42:00
Ücretsiz Kablosuz İnternet
Proje Kategorisi : Teknolojik Yatırımlar İlçe : Süleymanpaşa Yapım Yılı : 2016

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından başlatılan Ücretsiz Kablosuz İnternet projesi ilk olarak Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı Hizmet Binasında faaliyete başladı.

TBB_VATANDAS ve TBB_PERSONEL adıyla iki ayrı kablosuz ağ yayını üzerinden hizmet veren proje aynı zamanda mevcut 5651 sayılı internet yasasına da uygun olarak hizmet veriyor. Projeden faydalanmak isteyen vatandaşlar, vatandaşlık bilgileri ve iletişim bilgilerini sisteme girdikten sonra telefonlarına gönderilen şifreyi kullanarak internet erişimi sağlayabiliyorlar. Personel sisteminde ise, kurum içi kimlik bilgilerinin mobil cihazlara girilmesi vasıtasıyla internet hizmeti aktif hale geliyor. Sisteme giriş esnasında kullanılan bilgiler ya da dolaşım esnasında kullanılan şifreler gizlilik politikası gereği kullanıcının veri güvenliğini esas alıyor ve yedeklenmiyor.

Gelişen teknoloji ve yaşadığımız bilgi çağının bir gereği olarak bireyler hayatın her alanında internet kullanmaya gereksinim duymaktadırlar. Bireysel kullanımlardan, kurumsal yapılara kadar her alanda ihtiyaç duyulan işlemler (bankacılık, e-devlet, e-belediye, vergi vb.) internet sayesinde kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Kamusal alanlarda vatandaşlara kablosuz ağdan internet erişimi sağlayarak haberleşme teknolojilerine erişimi hızlı ve güvenilir hale getirmek sosyal belediyecilik hedefleri açısından kaçınılmaz durumdadır. Kamu ve özel kuruluşlarla alakalı birçok işlemin artık internetten yapılabiliyor oluşunu göz önünde bulundurursak, sunulan bu hizmet çağın gereklerine uygun ve geliştirici bir yapıdadır.

Hiç şüphesiz internetin yaygın ve kolay erişilebilir olduğu kadar güvenli olması da üstünde durulması gereken en önemli noktalardan biridir. Bu sebeple proje vatandaşın donanım güvenliği ve internet güvenliğinin sağlanması esasıyla geliştirildi..

Belirlenen yerlere konuşlandırılan Dünya standartlarına uygun Kablosuz Erişim Noktaları, 1300 mbit/sn azami hıza kadar kesintisiz bağlantı sağlayabilmektedir. İkinci aşama olarak Tekirdağ'ın 11 ilçesinde yer alan Büyükşehir Hizmet Binalarının hepsinde kurulması planlanan proje, ileriye yönelik vatandaşların sıklıkla kullandığı toplu taşıma ve kamusal alanları da kapsayacak şekilde genişletilecektir. Yapılan çalışmalarla etkinlik bazlı kullanım alanı olan yerler için de belirlenen zamanlar için ücretsiz kablosuz internet sağlamayla ilgili altyapı çalışmaları devam etmektedir.

Diğer Projeler
BİZE ULAŞIN
ALO 153
TEKİM - BÜYÜKŞEHİR
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak Alo 153 hattıyla ya da iletişim butonuna tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.