TEKİRDAĞBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi
Eğitimler

Tıp dilinde kullanılan Vektör terimi, Latince bir kelimedir. Vektör nedir? Size kısaca bunun hakkında bilgi verelim. Vector kelimesinin anlamı: Hastalık mikroplarını nakleden böcek ve organizma, portör; sinek, bit, pire, fare gibi bazı canlılar. Halk sağlığı riski oluşturan bir enfeksiyöz etkenini doğal olarak taşıyan böcek ya da diğer bir canlı anlamındadır.

Bu projeyle Tekirdağ genelindeki ilkokullarda öğrencilere ulaşarak, seminerler vermeyi ve sokak hayvanları hakkındaki olumsuz genel bilinci değiştirmeyi hedefledik.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü olarak, yönetmeliğimizin 7.11.-7.12 maddelerine istinaden sokak hayvanlarının korunması, ihtiyaçlarının karşılanması, hayvanlara karşı korkuların ve engellerin ortadan kaldırılması, hayvan hakları bilincinin ve hayvan sevgisinin öğrencilere kazandırılabilmesi için üzerimize düşen sorumluluk gereği bu seminerlerin Tekirdağ İli genelinde, tespit edilmiş ilkokulların 4. sınıflarına yönelik yapılmasını ve devam ettirilmesini uygun görüyoruz.

Yapılan eğitimler sonucu Tekirdağ genelinde 2015 yılından itibaren günümüze kadar 531 okulda 51.311 öğrencimize ulaştık.

Ev ve Süs Hayvanları Satanlara Yönelik Eğitim Semineri

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 5. Maddesi ‘’Ev ve süs hayvanı satan kişiler, bu hayvanların bakımı ve korunması ile ilgili olarak yerel yönetimler tarafından düzenlenen eğitim programlarına katılarak sertifika almakla yükümlüdürler.’’ Hükmü ile 12 Mayıs 2006 tarihinde yayınlanan Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği‘nin 13. ve 15. maddeleri gereği düzenlenen ‘’ Ev ve süs hayvanı satan kişilere yönelik eğitim’’ programına periyodik olarak devam edilmektedir.

2019 yılı itibarıyla il genelinde başvuru yapan 282 kişiye Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri Katılım Belgesi vermiş bulunmaktayız.

Yerel Hayvan Koruma Görevlisi Eğitim Semineri

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na dair Uygulama Yönetmeliğinin 16. ve 17. maddelerine ve Tekirdağ Valiliği İl Hayvanları Koruma Kurulunun 08.11.2015 tarih ve 2015/2 kararına istinaden Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü’nün düzenlediği Yerel Hayvanları Koruma Görevlisi Eğitimi vermekteyiz. Eğitim sonrası katılımcılara Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen sertifikalar dağıtılmaktadır.

2019 yılı itibarıyla il genelinde başvuru yapan 11 kişiye Yerel Hayvan Koruma Görevlisi Eğitim Semineri Katılım Belgesi vermiş bulunmaktayız.

BİZE ULAŞIN
ALO 153
TEKİM - BÜYÜKŞEHİR
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak Alo 153 hattıyla ya da iletişim butonuna tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.