TEKİRDAĞBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi
4. Hasat Bayramı Coşkusu Seymen Mahallesi'nde Yaşandı
01/07/2019 21:34:17
4. Hasat Bayramı Coşkusu Seymen Mahallesi'nde Yaşandı

Tarım ve hayvancılık alanında en fazla yatırım yapan belediyelerin başında gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, çiftçilere destek olmak amacıyla Çorlu ilçesinin Seymen Mahallesi'nde 4. Hasat Bayramı etkinliğini gerçekleştirdi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığının organize ettiği Tekirdağ İli Ziraat Odaları Başkanlıklarının da destek verdiği 4. Hasat Bayramı etkinliğine, Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Fatih Ünsal TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İçöz, Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hacı Aslan, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Behçet Atlı, ziraat odaları temsilcileri ve Seymen Mahallesi sakinleri katıldı.

"Emeğimizin Karşılığını Almak İstiyoruz"

Programda ilk konuşmayı Çorlu Ziraat Odası Başkanı Ali Topuz gerçekleştirdi. Emeklerinin karşılıklarını alamadıklarını ifade eden Topuz, "Biz şu anda hasadın içerisindeyiz, buğdaylarımız biçiliyor. Arpa ve yulaf biçimlerimiz tamamlandı. Kanola biçimleri de sona yaklaştı. Buğdayda ise yüzde 50-60 seviyelerindeyiz biçim olarak. Geçmiş yıllara oranla bu sene verim iyi durumda. Ancak bizler çiftçiler olarak fiyatlardan pek memnun değiliz. Maalesef fiyatlarımız düşük kaldı. Biz alın terimizin karşılığını istiyoruz. Bizler imkânlarımız elverdiğince üretmeye devam edeceğiz. Üretmekten vazgeçmek gibi bir durumumuz yok. Bölgemizde çiftçimizin sorunları saymakla bitmiyor. Hayvancılığın da çiftçilikten bir farkı yok. O sektörde de sorunlar bitmiyor. Süt fiyatları düşük. Bizler ürettiğimiz ürünün değerlenmesini ve emeğimizin karşılığını almak istiyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle 4'üncüsü düzenlenen Hasat Bayramı'nda emeği geçen herkesi kutluyor, hepinize saygılar, sevgiler sunuyorum" dedi.

"Büyükşehir Belediyemiz Kırsal Kalkınma Anlamında Önemli Çalışmalar Yürütüyor"

Daha sonra konuşan Akademisyen Prof. Dr. Halim Orta, "Tarım öyle bir sektör ki, hem yeme-içme hem de giyinme ihtiyacımızı karşılıyor. Yani tarım olmasa bugün açız, çırılçıplağız ve sağlıksızız. Tarım insanoğlu için bu denli önemli bir sektördür. Büyükşehir Belediyemiz de bu bilinçle hareket ederek bölgede kırsal kalkınma anlamında önemli çalışmalar yürütüyor. Ben bu programın düzenlenmesinde emeği geçen başta Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

"Tekirdağ Buğday Üretim Verimliliğinde Dünya Ortalamasının Üstünde"

Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hacı Aslan da Tekirdağ'ın buğday üretim verimliliğinde dünya ortalamasının da üzerinde yer aldığını belirterek, "Türkiye genelinde bu tür ürüne dayalı ya da yerel özellikli festival veya bayramların sayısı 1180. Bunların yüzde 20'si tarımsal ürünlerin günleri olarak kutlanıyor. Biz de Tekirdağ olarak 30'a yakın ürünle bu alanda 12'nci ya da 13'üncü sıradayız.  İl genelinde kiraz, ıhlamur ve Hayrabolu ilçemizle özdeşleşen ayçiçeği festivali ve kutlamaları oluyor. Son 4 yıldır da Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Akbayrak'ın istekleri doğrultusunda hasat şenliklerimizi düzenliyoruz. Buğday yalnızca bizim ülkemiz için değil, tüm dünya için olmazsa olmaz, önemli bir üründür. Dünya üzerinde yaşayan 7 milyar insanın temel besin ihtiyaçlarını karşılayan üç ana üründen biridir buğday. Biz Tekirdağ'da Türkiye ortalamasının 2 katı, dünya ortalamasından da yüzde 30 fazla verim elde ediyoruz buğday mahsulünde. Verimimiz yüksek ama bu bizim Tekirdağ'da işimiz bittiği anlamına gelmiyor. Bir yığın sıkıntımız mevcut. Bu duygularla bütün çiftçimize bereketli hasat dönemleri diliyorum. Hepinize saygılar sunuyorum" dedi.

"Tarım ve Hayvancılıkla Uğraşan Vatandaşlarımızın Yanında Yer Almaya Devam Edeceğiz"

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşların yanında olmaya devam edeceklerini söyleyen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Fatih Ünsal, "Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı ve Tekirdağ İli Ziraat Odası Başkanlığı tarafından organize edilen 4. Hasat Bayramını bu sene Çorlu ilçemizin Seymen Mahallesi'nde gerçekleştiriyoruz. Bilindiği üzere ilimizde kiraz festivali, ıhlamur festivali ve bağbozumu etkinlikleri yapılmaktadır. Ama son 4 yıldır Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın talepleri doğrultusunda buğday için de hasat bayramı yapılmaya başlanmıştır. Tarım ve hayvancılık alanında çok ciddi yatırımları hayata geçiren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, tarım ve hayvancılıkta Türkiye'nin önde gelen illeri arasında yer almaktadır. Tarım ve hayvancılık Büyükşehir Belediyemizin 5 ana vizyonu arasında yer almaktadır. Bu bölgenin temel geçim kaynağıdır tarım ve hayvancılık. Aynı zamanda arazilerimizin yüzde 65'i tarım arazisidir. Böylesine önemli ve verimli tarım arazileri bulunan kentimizde tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın yanında yer almaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

"1 Yıllık Alın Terinin, Umudunun Gerçekleşmeye Başladığı Bir Gündeyiz"

Tüm çiftçilere bereketli hasatlar dileyen Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, "Trakya'mızın verimli toprakları üzerinde çiftçimizin, köylümüzün 1 yıllık alın terinin, umudunun gerçekleşmeye başladığı bir gündeyiz. Bugün bir araya gelmemize vesile olan başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Albayrak'a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Türkiye'nin bereketli topraklarında üretmek ve ürettiğini paylaşmak, 12 bin yıldır hiç değişmeyen bir geleneğin, bir kültürün sonucudur. Çünkü bu topraklarda kurulan medeniyetler, çiftçinin alın terinin kıymetini çok iyi bilmekteydi. İşte bu yüzden topraklarımız da bizlerden bereketini hiç esirgememiştir. Çiftçilerimiz birçok olumsuzluğa karşı direnmekte, zor koşullar altında üretim yapmaya çalışmaktadır. Bugün Çorlu'muzun topraklarının önemli bir bölümünde tarımsal üretim yapılmakta ve Çorlulu çiftçilerimiz ürünlerini ülkemizin dört bir yanına göndererek ülkemizin ekonomisine önemli bir katkı sağlamaktadır. Çiftçilerimizin heyecanına ortak olduğumuz bu güzel günde tüm çiftçilerimize hayırlı, bereketli hasatlar diliyorum. Hepinizin hasat Bayramı'nı kutluyorum" şeklinde konuştu.

 "Çiftçimiz Hak Ettiği Kazancı Alamıyor"

Programdaki son konuşmayı yapan Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun ise, "Hasat çalışmaları devam ediyor. Ama maalesef çiftçimiz mutsuz. Çiftçi eskiden bu hasat günlerini dört gözle beklerdi. Çiftçimiz hak ettiği kazancı alamıyor. Maalesef merkezi hükümetimiz çiftçimizi desteklemek yerine ithalatla sıkıntıları çözeceğini sanıyor. Bizler mücadelemizi sürdüreceğiz ve imkânlarımızı seferber ederek tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımıza destek olmaya çalışacağız. Hepinize bereketli hasatlar diliyorum. Hasat Bayramınız kutlu olsun" dedi.

Açılış konuşmalarının ardından hediye çekilişi düzenlendi. Çekilişte talihli olan vatandaşlara protokol üyeleri tarafından hediyeleri takdim edildi. Daha sonra katılımcılar tarafından 3. Hasat Bayramı için kurulan ve çiftçilerin ürünlerinin sergilendiği stantlar gezildi. Hasat Bayramı kapsamında biçerdöver ile buğday hasadı gerçekleştirildi.

Gecenin sonunda düzenlenen konserde Şarkıcı Seda Çakmak sevilen şarkılarını Seymen Mahallesi sakinleri için seslendirdi. Seda Çakmak konseri, hasat bayramına renk katarken, vatandaşlar söylenen şarkılara eşlik ederek doyasıya eğlendi.

 

Güncel Haberler
BİZE ULAŞIN
ALO 153
TEKİM - BÜYÜKŞEHİR
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak Alo 153 hattıyla ya da iletişim butonuna tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.