TEKİRDAĞBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi
ÇORLU İLÇESİ ŞEYH SİNAN MAHALLESİ PİR SULTAN CADDESİ YAĞMUR SUYU MENFEZİ ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI
08/08/2022 11:08:25
ÇORLU İLÇESİ ŞEYH SİNAN MAHALLESİ PİR SULTAN CADDESİ YAĞMUR SUYU MENFEZİ ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'nin bağlı kuruluşu, Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi (TESKİ) tarafından başlatılan, Çorlu İlçesi Şeyh Sinan Mahallesi Pir Sultan Abdal Caddesi Yağmursuyu Menfezi çalışmaları tamamlandı. Tamamlanan çalışma ile birlikte, yağmur sularının imar sahasının dışına sağlıklı bir şekilde uzaklaştırılması sağlanarak bölgedeki binaların sorunu bertaraf edilmiş oldu.

BAŞKAN ALBAYRAK: "PİR SULTAN CADDESİNDEKİ YAĞMUR SUYU MENFEZİNİN YAPIMI İLE BU BÖLGEDEKİ SORUN HALLEDİLMİŞ OLDU"

Çorlu İlçesi Pir Sultan Caddesi'ndeki çalışmaları yerinde inceleyen ve yetklililerden bilgi alan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, "Çorlu İlçemizin Pir Sultan Abdal Caddesi'nde bulunan bu bölgede yağmur sularından kaynaklanan sıkıntılar yaşanıyordu. Yağmursularının deşarj olduğu bölgedeki zeminin yapısı kumlu ve gevşek yapıda olduğu için arazide 7-8 metre derinliğinde yataklanmalar oluşmakta ve civarda bulunan binaların güvenliği açısından sorun teşkil etmekteydi. TESKİ ekiplerimizin yaptığı menfez çalışması ile bu bölgedeki sorun bertaraf edilmiştir. Vatandaşlarımıza hayırlı olsun" dedi.

Pir Sultan Caddesi'nde mevcutta bulunan menfezden, betonarme borudan ve yapılaşmayla beraber uygulanacak yeni yağmursuyu hatlarından gelen yağmursularının imar sahasının dışına sağlıklı bir şekilde uzaklaştırılmasının sağlanması amacıyla; TESKİ tarafından onaylı yağmursuyu menfez projesi hazırlandı.

Binalar ile birlikte; yaya, yol ve trafik güvenliğinin artırılarak can ve mal kaybının önlenmesi amaçlanarak "Çorlu İlçesi, Şeyh Sinan Mahallesi Pir Sultan Caddesi Yağmursuyu Menfezi Yapım İşi" projesi kapsamında; 2,5 metre genişliğinde, 3 metre yüksekliğinde betonarme kutu menfez olarak 555 metre uzunluğunda imal edildi. Gerek yağmursuyu hatlarının bağlanabilmesi, gerek menfez içerisinde oluşabilecek bir tıkanmada müdahale edebilmek için 555 metre menfez hattı boyunca 5 adet baca yapıldı. Belirtilen menfez imalatı imar planına uygun olarak yapılmış olup, imalat güzergahı imar planı içerisinde dar bir hattan geçmesi sebebi ile; Pir Sultan 1. Sokak ve Pir Sultan 2. Sokak'ta;  8 metre derinliğinde 347,4 metre uzunluğunda palplanş çalışması yapılarak civardaki binaların sorunu bertaraf edilmiş oldu. 26.07.2022 tarihinde tamamlanan, Pir Sultan Caddesi Yağmur Suyu Menfezi yapım işinin maliyeti 7.216.000 TL'dir.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol ağında bulunan Çorlu İlçesi Şeyh Sinan Mahallesi Bülent Ecevit Bulvarının altında yer alan 1,50 x 1,50 m ölçülerindeki menfezden ve Q800 betonarme yağmursuyu hattından gelen yağmursuları, yapılaşmanın olduğu alanda araziye deşarj olmakta ve bu bölgedeki yerleşim yerleri için sorun teşkil etmekteydi. Yapılan yağmur suyu menfezi ile birlikte sorun çözülmüş oldu.

Güncel Haberler
BİZE ULAŞIN
ALO 153
TEKİM - BÜYÜKŞEHİR
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak Alo 153 hattıyla ya da iletişim butonuna tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.