TEKİRDAĞBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi
Başkan Kadir Albayrak'ın II. İnönü Zaferi Mesajı
01/04/2021 09:05:41
Başkan Kadir Albayrak'ın II. İnönü Zaferi Mesajı

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, II. İnönü Zaferi'nin 100. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Kadir Albayrak, mesajında şu ifadelere yer verdi:

Şanlı bir kahramanlık destanı olan Kurtuluş Savaşımızın önemli bir safhası olan II. İnönü Zaferi'nin 100. yıl dönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğu içerisindeyiz.

Yurdumuzu elimizden almak isteyen emperyalist güçlere karşı, "Ya istiklâl, ya ölüm" anlayışıyla istiklâl uğrunda birleşen milletimiz, çağının modern silahlarıyla donatılmış düşman ordularını yenilgiye uğratmıştır. Yunan ordusunun ilerleyişinin durdurulduğu II. İnönü Muharebesi, Türk milletinin Milli Mücadele dönemindeki şanlı zaferlerinden biridir.

İkinci İnönü Muharebesi'nin 1 Nisan 1921 tarihinde zaferle sonuçlanmasının ardından Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa'ya hitaben telgraf gönderen Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk kutlama mesajında, "Siz orada yalnız düşmanı değil milletin makûs talihini de yendiniz. İstila altındaki topraklarımızla beraber bütün vatan, bugün en ücra köşelerine kadar zaferinizi kutluyor" ifadelerine yer vererek kazanılan zaferin ne denli önemli olduğuna vurgu yapmıştır. II. İnönü Muharebesinin kazanılmasıyla Sevr Antlaşması'nın Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne kabul ettirilmesine yönelik dayatmalara en güzel cevap verilmiş, halkımızın düzenli orduya olan güveni artmış ve Milli Hükümetimizin uluslararası diplomaside eli güçlenmiştir.

Her köşesi bir cennet parçası olan güzel vatanımızda Cumhuriyet nesilleri olarak elde etmiş olduğumuz tüm kazanımları, atalarımızın elde etmiş oldukları şanlı zaferlere borçluyuz.

Bu duygu ve düşüncelerle, II. İnönü Muharebesi'nin 100. yıl dönümünü kutluyor, Milli Mücadelenin Büyük Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, 2. Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü'yü, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, şükran ve saygıyla anıyorum.

Kadir ALBAYRAK

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı

Güncel Haberler
BİZE ULAŞIN
ALO 153
TEKİM - BÜYÜKŞEHİR
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak Alo 153 hattıyla ya da iletişim butonuna tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.