TEKİRDAĞBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi
Arıcılık Konusunda, Türkiye Genelinde Bir Belediye Tarafından Uygulamaya Konulan En Büyük Proje
29/06/2020 13:16:59
Arıcılık Konusunda, Türkiye Genelinde Bir Belediye Tarafından Uygulamaya Konulan En Büyük Proje

Türkiye genelinde, Arıcılık konusunda günümüze kadar bir belediye tarafından uygulamaya konulan en büyük proje özelliğine sahip olan ve `Tarım ve Hayvancılığın' geliştirilmesi amacıyla Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulamaya konulan `Arıcılığı geliştirme ve Polinasyon projesi' kapsamında Süleymanpaşa İlçesi'nde arı kovanı dağıtım töreni düzenlendi.

Tarımsal Desteğin Merkezi, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi

Süleymanpaşa Sahil Dolgu Alan'da gerçekleştirilen kovan dağıtım töreninin açılış konuşmasını yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hacı Aslan, bu çapta arı kovanı dağıtım projesini gerçekleştirilen Türkiye'de tek büyükşehir olmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını söyledi. Tarım alanında önemli projeleri hayata geçirdiklerini ve çiftçiler için değerli yatırımlara imza attıklarını belirten Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, "Tekirdağ, tarımda çok önemli bir yere sahip. Tarım ve hayvancılık, Tekirdağ'ın 5 vizyonundan bir tanesidir. Güçlü sanayisi, tarım ve hayvancılığı, lojistik yatırımları, üniversitesi ve çevreye duyarlı, kentleşme çalışmalarını tamamlamış mutlu ve yaşanabilir bir Tekirdağ için çalışıyoruz. Tarım ve hayvancılık burada özel bir önem arz ediyor.

İl Genelinde 1.138 Üreticiye 22.293 Adet Kovan Dağıtıldı

Tekirdağ genelinde arıcılığı geliştirmek ve kovan sayısını artırmak amacıyla kovan dağıtımlarına devam ediyoruz. Türkiye'de üretilen ayçiçeğinin yüzde % 3'ü Tekirdağ'da üretiliyor, kanolanın ise % 65'i. Bölgemizde buğdaydan sonra en yoğun şekilde tarımı yapılan ayçiçeği bitkisinin gerek nektar gerek polen olarak arıcılar için çok uygun bir bitki olması nedeniyle bölgemiz, bal üretimine çok uygundur.  Biz de Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuya özel önem verdik ve arı kovanı dağıtım projemizi başlattık. Bu proje kapsamında il genelinde 1.138 kişiye 22.293 adet kovan dağıtımı yapmış olacağız. Yaptığımız bütün hizmetlerin sahibi, bizi bu göreve layık gören halkımızdır. Arıcılığı geliştirme ve polinasyon projemizin ve bu kapsamda dağıttığımız kovanların üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Daha sonra kürsüye gelen CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun da, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'nin tarımsal alanda çiftçilerin ve üreticilerin her zaman yanında olduğunu dile getirerek, arı kovanı dağıtım projesinin  de önemli bir proje olduğunu belirtti ve tüm üreticilere hayırlı olması temennisinde bulundu.

Törende, Süleymanpaşa İlçesi'ndeki 141 üreticiye 788 Kovan Dağıtıldı

Konuşmaların ardından arı kovanı dağıtımı gerçekleştirildi. Arı üreticiliğini desteklemek, geliştirmek ve arıcılığa teşvik amacıyla Süleymanpaşa İlçesinde faaliyet gösteren 141 üreticiye bu yıl toplamda 788 adet kovan dağıtımı yapılacak. 2015'ten bu yana bugün de dağıtılan 788 adet kovan ile birlikte 282 üreticiye toplamda 5.602 adet kovan dağıtımı yapılmış olacak. Böylelikle Süleymanpaşa İlçesinde 282 arı yetiştiricisi, 30 kovana ulaşarak yeterli büyüklükte işletme seviyesine ulaşmış olacaklar. 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak 2015 yılında başlatılan Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projesi kapsamında il genelinde bu yılda dağıtılacak 2.300 adet kovan ile birlikte projenin sonuna gelinmiş olacak.    

Güncel Haberler
BİZE ULAŞIN
ALO 153
TEKİM - BÜYÜKŞEHİR
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak Alo 153 hattıyla ya da iletişim butonuna tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.